EM-10 Bielik – zapomniany projekt

EM-10 Bielik

EM-10 Bielik – Nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu, a jeszcze mniej osób wie gdzie go szukać. Najłatwiej obejrzeć pierwszy prototyp Bielika w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Ale obejrzeć egzemplarz który latał i jest zachowany w bardzo dobrym stanie już nie. Dlatego zapraszam was do przeczytania artykułu o samym Bieliku, fragment poniżej a w linku reszta oraz do obejrzenia tych unikalnych zdjęć.

Fragment ze strony smartage.pl -> pełen opis link

Historia polskich konstrukcji lotniczych to kilka ciekawych konstrukcji, które weszły do eksploatacji oraz bardzo dużo wielkich nadziei i szans, utraconych często w bezsensowny sposób. Jedną z takich szans był opracowany prywatnie pod koniec lat 90. odrzutowy samolot szkoleniowy EM-10 Bielik.

Wraz z przemianami politycznymi początku lat 90. Polska wyszła z radzieckiej strefy wpływów i tym samym przez kilka lat funkcjonowała w Europie całkowicie niezależnie, znajdując się pomiędzy dawnym sojusznikiem, czyli Rosją, a dawnymi wrogami, czyli państwami NATO. Sytuacja ta nie sprzyjała rozwojowi Polskich Sił Zbrojnych, ponieważ przez pewien czas praktycznie wszystkie rynki zagraniczne nie były dla nas dostępne – współpraca z dawnymi sojusznikami nie wchodziła w grę, a pozostali nie ufali nam jeszcze aż tak, aby podjąć wspólne działania.

Kluczowym momentem było przekazanie jedynego istniejącego prototypu wiosną 2022 roku do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki temu zabiegowi, prototyp znalazł się na zasłużonym miejscu wśród innych historycznych dla Polskiej Awiacji miejscu.
Równolegle do tego tematu Nowotarski Aeroklub pozyskał z w/w Muzeum stojącą tam makietę EM-10 Bielika. Modelarze z aeroklubu postanowili odrestaurować makietę i przekształcić ją w pomnik, który stanie przed bramą wjazdową do Aeroklubu.
Dzięki temu, moje zdjęcia znajdą się na tabliczce informacyjnej, z czego się bardzo cieszę.

Poniżej sesja zdjęciowa EM-10 Bielik.